Shqip Română
Sporti

Lojëra Olimpike 2024 medalje e artë për Rumaninë, në kanotazh 8+1 për femra

Lojëra Olimpike 2024 medalje  e artë për Rumaninë, në kanotazh 8+1 për femra

Ekipi i kanotazhit për femra 8+1 i Rumanisë fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike të Parisit. Skuadra 8+1 e meshkujve e përfundoi garën në vendin e 5-të. Vajzat fituan garën me kohën 5:54:39.

Canotaj: România, campioană mondială și la 8+1 feminin / Tricolorii au  cucerit aurul în patru probe de la Racice - GOLAZO.ro

Trengjyrëshit e morën vetë garën pasi kaluan 500 metra, pikë kontrolli që Kanadaja e kaloi me një avantazh të lehtë.  Kanadaja fitoi medaljen e argjendtë. Medaljet e bronzta i takuan Britanisë së Madhe. Kjo është medalja e tretë e artë e Rumanisë në këtë edicion të Lojërave Olimpike, pas atyre të fituara nga David Popovici dhe nga Marian Enache dhe Andrei Cornea

. Ekipi përbëhet nga Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu. Është hera e parë në 20 vitet e fundit që kampioni i botës fiton edhe medaljen e artë olimpike. Rekordi u vendos edhe nga Rumania, sipas digisport.ro.

JOCURILE OLIMPICE. După 20 de ani, România a obținut aurul în finala probei de canotaj 8+1 feminin / Exact ca David Popovici care a adus aur la natație după 20 ani

Deri më tani, delegacioni rumun ka fituar 4 medalje në garat e kanotazhit në Paris, një të artë dhe 3 të argjendta.