Shqip Română
Sporti

Rumania Kampione Bote për herë të parë në minifutboll

Rumania Kampione Bote për herë të parë në minifutboll

Rumania ka fituar për herë të parë në histori titullin e kampionit botëror në minifutboll, pasi fitoi në ndeshjen e finalja në Emiratet e Bashkuara Arabe kundër Kazakistanit. Për 60 minuta lojë, rezultati ishte 2-2 dhe në penallti Rumania fitoi 12-11.

Kazakistanit i shkoi më mirë në fillim të ndeshjes, me disa minuta të mbajtura topin, por pa shfaqur kërcënime serioze ndaj portës kundërshtare.

Nga minuta e 6, "Tricolor"-ët filluan të impononin lojën e tyre dhe patën një shans të parë, përmes Andrei Balea, i cili goditi topin, megjithë pozicionin e tij të mirë, shumë lartë mbi portën. Tre minuta më vonë, të njëjti Andrei Balea goditi fuqimisht, por topi u refuzua në një korner.

Në minutën e 12, erdhi shansi i parë i madh i ndeshjes, nënshkruar nga Nemișanu, i cili goditi mbi portën nga një pozicion i shkëlqyeshëm. Rumania vazhdoi të sulmonte dhe pati dy shanse të rëndësishme brenda dy minutave, përmes Mocanu, në minutën e 16, dhe Balea, në minutën e 18.

Kazakistanit e nisi shënuesin ndaj Rumanisë me aksionin e tyre të parë të rrezikshëm

Në minutën e 25, në fund të pjesës së parë, Kazakistanit shënoi golin e parë, në aksionin e tyre të parë më të rrezikshëm ndaj portës kundërshtare. Përmbytësi i fatit ishte Mircea Ungur, i cili përpiqej të kthejë një qendërues, por goditi topin në portën e tij të vet.

Në pjesën e dytë, "Tricolori"-ët e ndjenë peshën e golave të pësuar dhe luajtën më keq se në pjesën e parë.

Kazakët e dominuan lojën, patën shanse të rëndësishme dhe shënuan edhe një herë, në minutën e 37, kur Tarzhanov përfitoi nga një gabim i madh i Covaci dhe shënoi.

"Tricolori"-ët treguan shenja të rikthimit në fund të ndeshjes dhe patën një shans të madh përmes Nemițanu, në minutën e 46. Dy minuta më vonë, Rumania fitoi një penallti dhe shënoi përmes Balogh, dhe shpresoi se mund të bënte një goditje tjetër për të dërguar ndeshjen në kohë shtesë. Dhe kjo ndodhi, sepse i njëjti Balogh shënoi me një goditje të mrekullueshme dhe dërgoi ndeshjen në kohë shtesë, me një gol në faza të fundit.

Në 10 minutat e kohës shtesë, munguan shanset dhe kaluam te penalltitë e 7 metrave, ku dramatizmi mbizotëroi.

U ekzekutuan jo më pak se 30 penallti, dhe penalltia e fundit, ajo e fitores së madhe, iu takoi Bogdan Covaci, i cili shënoi për 12-11 dhe bëri Rumaninë kampion botëror.

VIDEO

Postime të Ngjashme